Законопроєкт як невідкладний вніс на голосування Президент України Володимир Зеленський 8 травня 2023 року.
«З метою відновлення історичної правди та справедливості Україна як невід’ємна частина великої європейської родини має відзначати День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років разом з усією Європою і всім цивілізованим демократичним світом
саме 8 травня», – йдеться у пояснювальній записці.
З 2014 року, після Революції гідності, Україна почала на державному рівні впроваджувати європейські практики памʼятання про Другу світову війну. Зокрема, був запроваджений День памʼяті та примирення 8 травня, 9-го ж відзначали День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Опитування, проведене в 2023 році, показало, що більшість – 62% українців підтримують вшанування памʼяті про Другу світову війну саме 8 травня. А також поділяють європейський підхід вшановувати всіх жертв війни.
Відтак, згідно з рішенням парламенту, тепер пам’ять про Другу світову війну на державному рівні вшановуватимуть лише 8 травня – і цей день офіційно буде вихідним.
Водночас 9 травня в Україні, починаючи з цього року, відзначають День Європи.
9 травня як День Європи теж має історичне підґрунтя.
Цього дня в 1950 році французький міністр закордонних справ Робер Шуман виступив з ініціативою створити Європейську спільноту вугілля та сталі. За задумом Шумана, Франція, Німеччина та інші європейські країни мали передати управління виробництвом вугілля та сталі єдиному органу. Внаслідок такого об’єднання ключові галузі військової промисловості також мали перейти під спільний контроль, що унеможливило б підготовку окремої країни до нової війни. Декларація Шумана стала предтечею Європейського Союзу.
День Європи 9 травня офіційно відзначають у країнах ЄС, а також у Молдові, Грузії, Туреччині та частково визнаній Республіці Косово.